Resultat GTM Tånga Trophy 2017

 
Queen of The Road
 
1:a  Bil 133 Anna  Bondesson Transport Volvo FH 2014 Dragbil
 
2:a  Bil 136 Hilea Soltun  Rosdahls Transport  Volvo FH 13  2013 Dragbil
 
3:a Bil 66 Sofie Hellström Johanssons Åkeri AB  Volvo FH 4 2016 Krokbil
 
Skåperz pris
Kristian "Krille" Häggmo
 
Ligth by Night
 
Bil 37  Axelssons Åkeri  Simon Axelsson Volvo FH 16 2015 Dragbil
 
 
Årets Entusiast 
 
Bil 58  Jonathan Thim Veddige  Scania R142 H 1987 K
 
Public Choice
 
Modeller / Emek  
Bil nr 6  Henrik Scania R 730 Alwex
 
RC 
Bil nr 1 ? 
 
Lillebil/Epa 
Bil nr 67  Viktor Gunnarsson Volvo 945 1997 A-Traktor
 
USA/Veteran
Bil Nr 88 Thomas Berg Kenworth W900 1961
 
Lastbil
 
Bil nr 176  Jerry Jansson  Scania R 730 2015 Dragbil
 
Emek Modeller
1:a Bil nr 4 Jessica  Scania R Blue Rose
2:a Bil nr 2 Sebastian Scania R Sebbes Timmer
3:a Bil nr 5 Henrik  T Scania Runneborg
 
A-Traktor
1:a Bil 67 Viktor Gunnarsson  Volvo 945 1997
2:a Bil 168 Simon Wängqvist Volvo 940 1992
3:a Bil 209 Veronica Köhler
 
Lillebil
1:a Bil nr 41 Sami Hyttinen VW Caddy 2006
2:a Bil nr 72 PL´s Fordonsservice Citroën Berlingo 2012
3:a Bil nr 203 Linus Hernlund Ford F-150 Harley Davidson edition 2003
 
Veteran
1:a Bil nr 190 Michael Nielsen Scania LS 141 1978 Dragbil
2:a Bil nr 69  Mikael Eklund  Scania R 142 1987 Fjärrbil
3:a Bil nr 225 Allan Andersson Scania LS 75 1961 Flakbil
 
USA Truck
1:a Bil nr 150 Johan Berggren Peterbilt 359 1970
2:a Bil nr 88 Thomas Berg Kenworth W900 1961
3:a Bil nr 42 Bjurströms Transport Kenworth W900A 1973
 
Dragbil -14
 
1:a Bil nr 3 Thomas MST Halden Scania R 560 2008
2:a Bil ne 31 Robban Larsson Stamnareds Åkeri Scania R 500 2012
3:a Bil nr 136 Hilea Soltun Rosdahls Transport Volvo FH 13 2013
 
Dragbil 15-17
 
1:a Bil Nr 176 Jerry Jansson Kullings Frakt AB Scania R 730 2015
2:a Bil nr 44 Johannes Persen Bröderna BerglundsÅker  Scania R 450 2016
3:a Bil nr 28  Robban Stamnareds Åkeri  Scania R 580 2016
 
Fjärrbil -14
1:a Bil nr 75 Ronnie Nilsson Thommy Mohlins Åkeri Scania R 560 2013
2: Bil nr 90 Anton K-E Lundbergs Åkeri  Volvo FH 16 2014
3: Bil nr 115 Nicke Persson Perssons Transport Scania R420 2006
 
Fjärrbil 15-17
1a Bil nr 107 Jimmy Westman Vestmalms Transport Scania R 580 2016
2:a Bil nr 197 Markus Vennlund Samuelssons Åkeri  Volvo FH 2016
3:a Bil nr 222 Reine Nyberg Nybergs Åkeri Scania R 500 2017
 
Distrubitonsbil
1:a Bil nr 33 Oscar Theorin Varningsljusteknik  Scania G 400 2012
2:a Bil nr 164 Simon Larssons i Delsjöfors Scania R 580 2016
3:a Bil nr 112 Freddy Pettersson  OCT AB  Mecedes Actros 2014
 
Djurtransport
1:a Bil nr 171 Hanna Karlsson Fribergs Djurtransport Scania R 580 2014
2:a Bil nr 165 Alfred Adolfsson Embergs Åkeri Volvo FH 750 2016
3:a Bil nr 26 Mattias Friberg Fribergs Djurtransport Scania R 580 2016
 
Biltransport
1:a Bil nr 147 Andreas Lönnroth Fredrikssons Autotrans Scania R 730 2014
2:a Bil nr 185 Mats Hagström Jan-Arnes Åkeri AB SCania R 730 2013
3:a Bil nr 116 Jens Nacka Bilfrakt Scania R 560 2014
 
Krokbil -14
1:a Bil nr 1 Nicklas Hake LETF AB Scania R 580 2014
2:a Bil nr 205 Andreas Sällberg Sundbergs Åkeri Volvo FH 13 2013
3:a Bil nr 204 Peter  P Åkeri Scania R 560 2014
 
Krokbil 15-17
1:a Bil nr 182 Pontus JH Entreprenad & Transport Volvo FH 16 2016
2:a Bil nr 126 Jimmy NA Schakt  Scania R 580 2016
3:a Bil nr 146 Martin Rickard  Carlsson Transport Scania R 490 2016
 
Krok & Kran 
1:a Bil nr 121 Mads Pedersen  Mads Pedersen APS Volvo FH 2017
2:a Bil nr 35 Stefan Frohm  Frohms Skrot & Trp Volvo FM 2014
3:a Bil nr 117 Andreas Ingeborn LETFAB Scania R 580 2017
 
Kranbil
1:a Bil nr 113 Mattias Vågsvall Haglunds Lyft & Trp Volvo FH 2016
2:a Bil nr 192 Adam Kran-Uffe AB Scania G 480 2014
3:a Bil nr 64 Erik Eriksson Eriks Ställningar AB Scania G 410 2016
 
Schaktbil
1:a Bil nr 193 Joel Sterki Jeol Åkeri Scania R 730 2014
2:a Bil nr 17 Urban J.A Transport AB Scania R 520 2017
3:a Bil nr 73 Daniel Hennriksson Hederdals Åkeri Scania R 560 2012
 
Timmerbil
1:a Bil nr 5 Jimmy Storm Gustafssons Åkeri Scania R 580 2015
2:a Bil nr 124 Jonna Gustafsson Virkesfrakt T.Svensson AB Scania R 580 2015
3:a Bil nr 111 Jörgen Johansson Johanssons Åkeri Volvo FH 16 2016
 
Spannmålsbil 
1:a Bil nr 157 Adde Högberg Klockrike Fjärr AB Scania R 620 2009
2:a Bil nr 138 Caroline Strid Smedby Transport Volvo FH 16 2016
 
Flisbil
1:a Bil nr 170 Ayan Jakub Ove Jonssons Åkeri Scania R 500 2016
2:a Bil nr 108 Tage Mattias Johansson Vässby Transport Volvo FH 16 2013
3:a Bil nr 151 Anton Carlsson Anders Carlssons Åkeri Volvo Fh 4 2017
 
Gott & Blandat 
1:a Bil nr 213 Linnea Johansson Bärgar Nicklas Iveco 2016 Bärgare
2:a Bil nr 178 Håkan Nilsson  Martin Danielssons Åkeri Scania R 490 2017Spridare
3:a Bil nr 179 Thomas Geek Linntec AB  Scania R 580 2015 Slamsugare
 
Custom Entreprenad
1:a Bil nr 22 Jimmie Karlsson Molanders Transport Scnia R 580 2016
2:a Bil nr 30 Rickard  Molanders Transport Scania R 520 2014
3:a Bil nr 132 Jennifer Syrèn   NA Schakt  Volvo FH 16 2012
 
Custom Gott & Blandat
 
1a:Bil nr 102 Erik Lundman Lundmans Djurtransporter Mercedes Actros 2015 Liftdumper
2:a Bil nr 62  Mikael Davidsson Veinge Betong Scania R 490 2016 Betong
3:a Bil nr 105 Stefan Welander Uhres Grus & Transport Scania R 580 2016 Dragbil